Atrakcje
Sarbinowo
Miejscowość nadmorska oddalona 7 km. od Mielna licząca około 500 stałych mieszkańców. Jest to typowa miejscowość letniskowa. Pierwsze wzmianki o Sarbinowie pochodzą z dokumentów z 1309 r. Przed laty leżało ponad 1,5 km. od brzegu morza. Przed pierwszą wojną światową groziła wsi zagłada, pochłonięcie przez morze. W 1910 r. postawiono kamienno - betonowy mur oporowy długości około 1 km wzdłuż plaży, co powstrzymało dalsze niszczycielskie działanie fal morskich. Atrakcją turystyczną we wsi jest neogotycki kościół z 1856 roku. Wzniesiony w XIX wieku na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni. Zbudowany na planie ośmiokąta z wysoką wieżą może się poszczycić wspaniałymi witrażami w ostrołukowych oknach. Znajduje się tuż przy wjeździe do miejscowości Sarbinowo. Poza tym atrakcją we wsi jest zabytkowa chałupa z 1804r. Ma ona ściany konstrukcji szachulcowej z drewna dębowego, dach kryty jest trzciną. Stanowi ona przykład chałupy rybackiej zwanej wąskofrontową. Plażą w kierunku Sarbinowa można dojść do Gąsek gdzie znajduje się udostępniona dla turystów latarnia morska - można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy. Plaża jest szeroka i piaszczysta, a od zachodu wysoki brzeg porasta las. Po sztormie warto się wybrać na poszukiwanie bursztynów, gdyż na tutejszej plaży znaleziono kiedyś skamieniałą żywicę o wadze 1 kg.. Do niedawna w Sarbinowie istniała przystań rybacka. Niewątpliwą atrakcja, szczególnie dla dzieci jest małe ZOO prowadzone prze jednego z mieszkańców Sarbinowa. Z Sarbinowa do Chłopów i dalej przez Mielenko do Mielna, przez przywydmowy las prowadzi szlak turystyczny, który można pokonać pieszo lub rowerem. Na miejscu można skorzystać z konnej jazdy, pod opieka instruktora z miejscowej stadniny
Chłopy
Wioska rybacka Chłopy są bardzo małe. Centrum od plaży dzieli ok. 20 metrów i jest to zaleta tej rybackiej wioski. Siedząc wygodnie w barku, na kwaterze, czy po prostu stojąc w jednym miejscu możemy się delektować pięknem typowej jedynej już tak zachowanej osady rybackiej. XIX wieczna zabudowa złożona często z biało-czarnych budowli w stylu "pruskiego muru", dodaje uroku tej nadmorskiej osadzie.Piękną budowlą jest również stojący przy głównym zejściu na plażę stary, eklektyczny pensjonat z początku XX wieku.Unikalność całej zabudowy skłoniła służby konserwatora zabytków o wpisanie miejscowości do rejestru zabytków.
Jezioro Jamno
Dawna zatoka, a obecnie jezioro przymorskie na Wybrzeżu Słowińskim, trzecie pod względem wielkości w województwie zachodniopomorskim, a dziesiąte w Polsce. Powierzchnia jeziora wynosi 2240 ha, głębokość 3,9 metrów, a długość linii brzegowej ciągnie się przez 29 km.Od Morza Bałtyckiego oddzielone jest mierzeją, choć wcześniej było zatoką morską. Połączenie z Bałtykiem następuje przez kanał znajdujący się ok. 2 kilometrów od Mielna - Unieścia. W jeziorze przeważają leszcze i sandacze.Przy przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp”, znajduje się 140-metrowy pomost. Działa tam wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Jezioro jest również strefą chronionego krajobrazu.Miłośnicy wędkarstwa znajdą tu coś dla siebie. Jezioro Jamno obfituje bowiem w duże ilości ryb tj. węgorz, sandacz, szczupak, okoń, płoć, leszcz. Co roku organizowane są tu zawody wędkarskie, którym patronuje Polski Związek Wędkarski.Należy do większych jezior w Polsce (10 miejsce w kraju co do wielkości). Po jeziorze pływaja statki spacerowe, którymi można wybrać się na ciekawą wodną przejażdżkę.
Latarnia Gąski
Położona około 112 m od brzegu morskiego, kwalifikuje się do ochrony prawnej jako zabytek. Powstała w latach 1876-78 i do roku 1927 miała jako źródło światła lampę naftową-soczewkę Fresnela II klasy. Światło białe widoczne było z odległości 18 Mm. W roku 1927 zainstalowano oświetlenie elektryczne i urządzenie przesłonowe poruszane mechanizmem zegarowym z wahadłem. Obracając się dawało ono sekundę przerwy.Cykl powtarzany był co 12 s. W roku 1933 latarnia wymagała założenia betonowych plomb na pęknięciach po zachodniej stronie wieży. W czasie wojny latarnia nie uległa większym uszkodzeniom poza mechanizmem optycznym. Ponowne uruchomienie latarni nastąpiło w roku 1948. Obecnie w latarni umieszczony jest aparat cylindryczno stożkowy Fresnela o średnicy 1200 mm, z promiennikiem 1500 W. W 1995r. przeprowadzano remont zewnętrznej cylindrycznej części latarni. Latarnia morska w Gąskach jest prawie w całości zbudowana z cegły. Jej wieża w dolnej części jest ośmiokątna, a później okrągła.Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania - można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę okolicy.
W okolicy:
- kościół – 350 m
- restauracja - 250 m
- kawiarnia - 250 m
- stołówka - 80 m
- bar - 250 m
- sklep - 80 m
- poczta - 300 m
- jazda konna - 30 m
- bankomat -350 m
- apteka – 350 m
- mini Zoo – 700 m
Odległości do innych miejscowości:
- Chłopy - wioska rybacka - 2 km
- Gąski - latarnia morska - 3 km
- Mielno - miejscowość turystyczna - 6 km
- Dobrzyca - Hortulus ogrody - 8 km
- Koszalin - miasto na prawach powiatu - 20 km
- Kołobrzeg - uzdrowisko nadmorskie - 30 km
- Darłowo - miejscowość turystyczna - 38 km
Szlaki rowerowe:
- Mała Pętla: Sarbinowo - Chłopy - Mielenko (7 km)
- Pętla Ustronie: Sarbinowo - Gąski - Ustronie Morskie – Sianożęty (12 km)
- Duża Pętla Wiatrakowa: Sarbinowo - Chłopy - Mielenko - Mielno - Unieście - Łazy (39 km)